Tale prispevek pišem v času, ko je Velika Britanija onemogočila dostop do številnih torrent strani pod pretvezo spletne varnosti.
Tehnologija p2p izmenjave je na slabem glasu zaradi možnosti kršitev avtorskih pravic. V tem prispevku pa želim predstaviti povsem drugačen primer, o čemer se v medijih pač ne piše. Gre za primer povsem legalne uporabe p2p omrežij za namen distribucije.
Avtorji lahko p2p omrežja uporabljamo tudi za povsem legalno distribucijo (in promocijo) vsebin in na vse to dogajanje v VB gledamo s strahom, da nam bo brezplačni distribucijski kanal preprosto ukinjen.
Naj opišem konkretni primer:
Pred leti sem izdelal kompilacijo odprto kodnih programov namenjeno nevladnem sektorju. Gre za OKNO DVD, ki je danes sicer že nekoliko zastarel, a še vedno dosegljiv tukaj.
Gre kar za obsežno kompilacijo, velikosti skoraj 1 GB. Strežniške kapacitete za distribucijo tako obsežnih datotek, so izjemno drage, zaradi potrebne pasovne širine. Vsakih 1000 prenosov take kompilacije, zahteva 1 terabajt pasovne širine. Ko avtor želi nekaj ponuditi brezplačno, si takih stroškov gostovanja preprosto ne more privoščiti.
Rešitev pa se ponuja sama v p2p tehnologi. Z uporabo p2p, se ta pasovna širina porazdeli na več oseb. Vsak, ki si tak “izdelek” povleče z interneta, ga lahko deli z drugimi in tako pomaga pri distribuciji.
Hkrati pa so tu še druge prednosti. Torrent omrežja imajo veliko število uporabnikov in objava na njih predstavlja tudi obliko promocije, saj avtorsko delo doseže večje število uporabnikov.
Ukinitev torrent omrežij prinaša kolateralno škodo, saj onemogoča/otežuje brezplačno distribucijo brezplačnih avtorskih in odprtokodnih vsebin. S tem se onemogoča realizacijo povsem neprofitnih ambicij posameznikov, ki želijo kaj doprinesti svetovni skupnosti, brez da bi imeli od tega finančno korist.
Vse za to, da so založbe, lobiji in vsi tisti, ki dosegajo profit na račun avtorskega dela drugih, zadovoljni.